gototopgototop
آگهی
صفحه اصلی سوال وجواب شرعی فقهی دختری هستم که می خواهم به جهاد بروم...
کلام ناب

پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و سلم می فرماید:

«اجر تمام اعمال زمانی که  صاحبش بمیرد، قطع می شود مگر مرابط در راه الله که عملش برایش زیاد می شود و رزقش تا روز قيامت به او داده می شود»

به روایت طبرانی

سوال و جواب شرعی - فقهی

سوال 64: سلام علیکم..ببخشید من دختری 21 ساله دانشجوی رشته نرم افزار هستم. سوالی داشتم در مورد اینکه من علاقه بسیار زیادی به جهاد و جنگ دارم اما وضعیت جامعه ای که در آن زندگی میکنم این اجازه را به من نمیدهد که من جنگ نظامی کنم ولی با توجه به تخصص من در کار های هک و امنیت شبکه با چند مدیر چند سایت مرتبط با مجاهدین همکاری دارم و با آنها صحبت میکنم و چت میکنم و به آنها راههای هک و امنیت سایتهای شان را آموزش میدم میخواستم بدانم آیا این ارتباط برای من گناه ندارد ؟ و این مساله که باید بدون اجازه پدر و مادرم این کار را انجام دهم گناه نیست؟و آیا در همین حد وظیفه خود را انجام می دهم و دیگر وظیفه ای گردن من نیست؟

جهاد به معنای قتال بر زن واجب نيست مگر در یک حالت چون در روایات صحیح آمده بعد از طلب اذن صحابیات رضوان الله تعالی علیهن اجمعین از پیامبر صلی الله علیه و سلم، ایشان فرمودند ( جهادکن الحج) جهاد شما حج میباشد.

اما حالتی که اهل علم گفته اند جهاد بر زن واجب میگردد :

هنگامیست که دشمن به شهری یا مکانی از مناطق مسلمانان حمله کرده و زنها در آن مکان به خطر میافتند و مورد تعرض قرار میگیرند که در این حالت بر آنها واجب است در صورت توان از خود دفاع کنند اما اگر به جهادی که برای آنها مستحب است بروند و احتیاج به سفر داشته باشد همراه بودن محرم و اذن شوهر یا در صورت مجرد بودن اذن ولیش و همچنین در امان بودن از فتنه و خطرات احتمالی را لازم دارد.

و در روایت آمده که بعضی از صحابیات در جنگ احد پشت سپاه اسلام قرار داشتند و مجروحان را مداوا میکرده و به آنها آب میدادند ، البته این اعمال هم شروط و حدود خودش را دارا میباشد و باید دانست که شیوخ معاصر در بیشتر حالتها امروزه از بکار گرفتن زنها در امور جهاد منع میکنند آنهم بسبب ناتوانی و ضعف مجاهدین و سیطره و قدرت کفار در مناطق و وجود خطرات مختلف برای خواهران گرامی میباشد مگر در حالتی که تمکین و قدرتی حاصل شده و تا حدودی لازم امنیت در ظاهر وجود داشته باشد.

اما کمک و یاری شما به مجاهدان در بالا بردن امنیت سایت هایشان عملی خیر و پر برکت و دارای منفعت زیاد در دنیا و قیامت بیاری الله تعالی میباشد اما همراه عمل خیر از جوانبی که در گناه و معصیت داخل میگردد باید حتماً پرهیز کنید و بدانید که جهاد  و قتال ما مسلمانان علیه کفار با اعمال صالح و اخلاصمان میباشد همانگونه که از امیر المومنین عمر بن خطاب و  ابو درداء رضی الله عنهما نقل شده است.

تقوا و پرهیزگاری و عمل صالح برترین سبب از اسباب حاصل شدن نصرت و پیروزی از جانب الله تعالی بوده و در مقابل گناه و معصیت از خطرناکترین اسباب در تسلط کفار و شکست مسلمانان و تاخیر فتح و پیروزی است.

چت کردن در فضای مجازی با نامحرم نوعی خلوت کردن بوده و حتی گاهی خطر و ضررش از خلوت حقیقی بیشتر میگردد و نوعی اعتیاد شهوانی را حاصل میکند که سبب فاسد شدن دل و ضعف ایمان میگردد.

پس باید قبل از هر چیز از چنین طریقی پرهیز کنید اما برای رساندن منفعت به مجاهدین میتوانید کانالی همراه با رباط ساخته و و بدون انتشار لینک کانال آن تعداد نفرات را در کانال و رباط عضو سازید و مطالب لازم را بدون ارتباط مستقیم با افراد مورد نظر درمیان بگذارید...و الله اعلم

و صلی الله على نبینا محمد و على آله و صحبه وسلم و الحمد لله رب العالمین